ангажираност

ж.
Обязательство

Български-руски речник. 2013.

Смотреть что такое "ангажираност" в других словарях:

  • окупација — (лат. occupatio) 1. заземање, освојување на дел од територијата или на целата територија на некоја држава со вооружени сили на друга држава 2. прав. преземање во сопственост на работи што дотогаш биле без сопственик 3. фиг. зафатеност,… …   Macedonian dictionary

  • преокупација — (лат. praeoccupatio) 1. зафатеност со нешто, ангажираност, преоптовареност (со работа, со семејството и сл.) 2. грижа, загриженост 3. главно занимање, главна дејност 4. предрасуда, пристрасност …   Macedonian dictionary

Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.